Mimo śniegu na głogach zostało trochę owoców. Namierzycie bez problemu, cierniste krzewy albo niewielkie drzewka, gdzieniegdzie listek, jak ten poniżej i ciemnoczerwone kulki. Nie będą na pewno soczyste i słodkie, bo właściwie nigdy nie były, ale świetnie nadają się na zimową herbatkę w terenie. Dla wzbogacenia smaku najlepiej skomponować je z czymś iglastym.
To głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna). Jego owoce mają w środku jedną pestkę. Tak właściwie mają głównie pestkę, miąższu jest zdecydowanie mniej. Jeżeli jednak zbierzecie coś pasującego do opisu, a przy rozdrabnianiu surowca na herbatkę okaże się, że pestek w środku jest więcej, dwie albo trzy, będzie równie dobrze. To po prostu inny gatunek – głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata), który użytkuje się tak samo.
Innymi jadalnymi częściami głogu są bardzo młode liście i kwiaty, ale jedne i drugie są dostępne tylko wiosną. Na nie poczekamy sobie aż do kwietnia. Kwiaty i owoce lubią zielarze za łagodne działanie wspomagające serce, wzmacniające naczynia i brak strasznych działań ubocznych. Dla mnie to dzikie rozgrzewające witaminy.
zimowa herbatka z głogu i świerka
(na 1 porcję)
łyżeczka – kilkanaście owoców – głogu
świerkowa gałązka długości kciuka
0,25 l wody
Owoce pozbawić pestek, chociaż bardziej pasowałoby tu odwrotne postawienie sprawy: pestki obrać z czerwonego miąższu. Nasiona nie będą potrzebne, resztę zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować 5 minut, zdjąć z palnika albo ogniska i dodać gałązkę świerka. Przykryć na 10 minut. Jeżeli po tym czasie herbatka jest ciągle za ciepła do picia, przestudzić w śniegu.
Napój zacny, ale ten kubek! Marzy mi się taki z Małą Mi:)
OdpowiedzUsuńKiedyś nam pod kościół w Miasteczku goście takich naprzynosili. ;) Niezależnie od siebie dwa komplety. I super pasują do gorczańskich z Olkusza.
UsuńByły kiedyś w empiku ale mi zawsze kasy było żal, no to teraz mi żal kubka😉
UsuńPoszukaj w necie wpisując "muurla", na pewno jest tego sporo. ;)
Usuńa z gałązek głogu, śliwek herbatka?
OdpowiedzUsuńBardziej polecam porzeczki, maliny i jeżyny.
Usuń