Bez bulionu dashi (rybnego lub wegetariańskiego) nie jest to prawdziwa japońska misoshiru, ale takie uproszczenie często pozwala przełamać nieufność wobec nowości. Fermentowana pasta sojowo-ryżowa może wydawać się trudna do skojarzenia ze znanymi smakami nawet bez dodatku wodorostów o obco brzmiących nazwach i nietutejszych grzybów. Aromat dania oczywiście będzie się różnił, ale zastosowanie odpowiednich składników uwydatni go. Kluczową japońską zasadą dobierania dodatków jest sezonowość, a w to dzikie rośliny wpisują się, jak nic innego. Bylica doda charakteru, podagrycznik smak warzyw korzeniowych, uszaki bzowe łagodnie grzybowy i chrupką konsystencję. Ważne jest użycie prawdziwego sosu sojowego, bo podróbki z dodatkiem cukru i karmelu mogą wszystko zepsuć.
Przy okazji kilka słów o tofu. Nie jest to łatwy składnik, zwykle trzeba go poddawać różnym etapom przygotowawczym, żeby zamaskować i wykorzystać to, że właściwie nie ma smaku. (Zerknijcie, co poleca Monika.) Dlatego łatwo się zrazić, a wtedy zupa z czymś takim nie wydaje się dobrym pomysłem. A jednak! Nie wiem, czy istnieje inna potrawa, do której właśnie nieobrobione tofu pasowałoby tak dobrze.
zupa miso z bylicą i podagrycznikiem
(2 porcje)600 ml wody
kilkanaście małych uszaków bzowych
pół kostki tofu
garść szczytów pędów bylicy
3-5 młodych liści podagrycznika
1,5 łyżki jasnej pasty miso
sos sojowy
łyżeczka sezamu
Do wrzącej wody dodać umyte grzyby i gotować 3-5 minut (świeże krócej, a zupełnie suche mogą wymagać dłuższego czasu). Rośliny posiekać - podagrycznik raczej drobno, bylicę można grubiej - i dodać do garnka. Pokroić tofu w drobną kostkę. Zdjąć zupę z ognia i dokładnie rozmieszać pastę. Dołożyć tofu, doprawić całość sosem sojowym - dodałam go łyżeczkę, na końcu wsypać sezam.
Pasta miso dla mnie wciąż pozostaje zagadką: z czym łączyć taki potencjał? Tofeta - rewelacja, ale dobre tofu i samo smakuje. Zdjęcie z kaczką w tle - uwielbiam:) Dobrego odpoczywania!:)
OdpowiedzUsuńMam to szczęście, że do sklepu z dobrym tofu da się ode mnie dojechać jednym tramwajem. Za to dobrego źródła miso w szerokopojętej okolicy jeszcze szukam. Do zup głównie, bo przepadam, ale i reszty eksperymentów. Dzięki! :)
UsuńMiso to dla nas mniejsza egzotyka niż uszaki i podagrycznik :D Prawdziwe miso jedliśmy codziennie w Japonii, ale opis opakowań z pastą po japońsku, nie wiadomo co wybrać :) Pozdrawiamy i podziwiamy te inność bardzo ciekawą :)
OdpowiedzUsuńopakowań w sklepach oczywiście
OdpowiedzUsuńŚwietne doświadczenie, poznać chociaż kawałek codzienności w tak odmiennej kulturze. Pozdrowienia dla Was!
UsuńPS
Podagrycznik z perspektywy Japończyka faktycznie jest egzotyczny, ale uszak to już swojski kikurage. :)
ładne foty
OdpowiedzUsuń