Berberys rośnie dziko w naszym klimacie, ale rzadko spotykam stanowiska naturalne. Za to sadzony jest jako kolczasty żywopłot w parkach, ogrodach, na cmentarzach. Spodziewałam się, że na wsi trudno będzie mi znaleźć choćby jeden krzak (rdza zbożowa i te sprawy), a jednak. Jest z czego zrobić zapas.
Owoce berberysu wyglądają jak miniaturki jagód dzikiej róży. Dostarczają witamin, wzmacniają, odtruwają, spędzają gorączkę, działają moczopędnie i mogą pomagać w kaszlu. Ale nie wolno ich stosować w ciąży.
Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris) to bliski krewny mahonii. Jego owoce można wykorzystać do zrobienia nalewki z TEGO przepisu. Tradycyjnie w Polsce przyrządzano z nich też konfitury, dżemy, soki, kompoty i galaretki. Mi na początek zachciało się perskiej przyprawy owocowej. Jej szeleszcząca nazwa oznacza po prostu berberys.
zereszk (zereshk)
Owoce berberysu umyć i przebrać. Pozbyć się ogonków i wszystkich przebarwionych jagód – ciemna blizna po kolcu może zostać, ale poczerniały czubek absolutnie nie. Rozłożyć pojedynczą warstwą i suszyć nie przekraczając 40°C. Wysuszone owoce powinny być pomarszczone, ale czerwone i elastyczne.
Tradycyjnie zereszk dodaje się do ryżu z szafranem, kurczaka i świątecznych dań. Można go namoczyć przed dodaniem do potrawy, albo przesmażyć na klarowanym maśle (słodząc lub nie). Obecnie popularny jest jako dodatek do owsianek i deserów.
W Iranie uprawiana jest bezpestkowa odmiana berberysu, ale owoce dzikich krzewów też były używane jako przyprawa, więc można je sobie wydrylować (żmudne zajęcie) albo nie.
Mają też kwaśną przyprawę z owocu sumaka octowego, który rośnie i owocuje też w Polsce! Czasem rośnie jak uciążliwy chwast.
OdpowiedzUsuńO tak, sumak jest inwazyjny (te odrosty!), ale smaczny i kwaśny, tylko zwykle jest sadzony w małej odległości od dróg.
Usuńfajnyblog
OdpowiedzUsuńA' propos "sadzony", on się już tak rozprzestrzenia samodzielnie, bez sadzenia, że zaczyna być problemem!
OdpowiedzUsuńPrzyprawa z sumakiem to : Zaatar.
Berberys stanowił właśnie problem związany z chorobą grzybową zbóż, dlatego dzikie krzaki mocno wytępiono. I miastowe sadzą w parkach oraz ogrodach. Jak się rozprzestrzeni, będzie CHEMIA (w ziarnie zbóż) więc nie wiem, czy to takie mądre. Sam berberys, wiadomo smaczny i zdrowy. Pies